Rok założenia:1936
www:www.spartakonin.pl

Klub Sportowy CKS Sparta Konin
1936/1995

Chociaż jego dzialalność datowana jest wcześniej, ale zarejestrowany został oficjalnie w Starostwie Powiatowym w Koninie w 1936 roku pod nazwą "Cukrowniczy Klub Sportowy" o barwach granatowo-białych. Jego założycielem i wieloletnim prezesem był Jan Szadkowski. Klub był wielosekcyjny. Działały w nim sekcje lekkoatletyczne, siatkówki, koszykówki, tenisa stołowego i ziemnego. W okresie międzywojennym CKS miał spore sukcesy. Był mistrzem powiatu konińskiego w siatkówce, tenisie stołowym, a także wicemistrzem w koszykówce. Po wojnie klub został reaktywowany. Doszła sekcja piłki nożnej. Z uwagi na popularność dyscypliny stała się sekcją w klubie wiodącą. Nadal wszystkie sekcje startowały w rozgrywkach powiatowych i wojewódzkich (jeszcze było poznańskie) oraz na szczeblu przedsiębiorstwa i całego przemysłu cukrowniczego. W latach 1946-1948 zakładowe biegi przełajowe trzykrotnie wygrał Lucjan Graczyk. Największym osiągnięciem Lucjana Graczyka, pracownika Cukrowni było zdobycie II miejsca w biegu przełajowym organizowanym przez redakcję "Głosu Wielkopolskiego" w Poznaniu. Duży sukces odnosił też członek klubu cukrowniczego Jerzy Mikołajewski w wyścigu kolarskim o mistrzostwo [Kibice rok 1987] Polski na dystansie 150 km. W latach 1952-1955 mistrzem powiatu konińskiego w tenisie stołowym był Kazimierz Juzala. Był także w tym czasie mistrzem województwa poznańskiego i członkiem reprezentacji okręgu. Największym osiągnięciem drużyny piłki nożnej było wejście w 1983 roku do rozgrywek klasy "A" okręgu konińsko-włocławskiego. W 1984 roku nastąpiła przerwa w działalności klubu. Po trzyletniej przerwie w sierpniu 1987 roku CKS reaktywował swą działalność. Drużyna piłki nożnej przystąpiła do rozgrywek piłkarskich kl. "B" w sezonie 1987/88 i zajęła w swojej grupie III miejsce. W sezonie 1988/89 CKS "Sparta" zajęła I miejsce w kl. "B" uzyskując awans do kl. "A". Miejscowa społeczność tłumnie uczęszczała na mecze piłkarskie aby dopingować swoją drużynę. Do 1995 roku Cukrownia Gosławice była prawnym gospodarzem stadionu. Z chwilą przekształcenia się Cukrowni Gosławice jako Przedsiębiorstwa Państwowego w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa, obiekt stadionu przekazano pod administrację Szkoły Podstawowej nr 11. Obecnie Klub Sportowy "Sparta" posiada cztery drużyny i jest klubem całkowicie amatorskim. Sztywne przepisy oraz skromny budżet powodują że utrzymywaniem murawy boiska i przygotowaniem do meczów zajmują się społecznie działacze i sami zawodnicy "Sparty".